جشن دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی مازندران برگزار شد

۲۲ اسفند ۱۳۹۷ | ۲۲:۴۵ کد : ۴۳۰۶۷ اخبار شیرپوینت اسلایدر اخبار
تخصیص ۴ هزار میلیارد تومان برای نظام آموزش عالی مهارتی در لایحه بودجه ۹۸
جشن دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی مازندران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علمی کاربردی مازندران، جشن دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی مازندران در سال 97، عصر امروز چهارشنبه 22 اسفندماه در محل مرکز علمی کاربردی میزبان بابلسر برگزار شد.

* مهارت ویژگی و مزیت مهم دانش آموخته علمی کاربردی است

دکتر ناصر جعفری رییس دانشگاه علمی کاربردی مازندران که در این آئین سخن می گفت ضمن تبریک به دانش آموختگان و خانواده های آنان گفت: دانشگاه علمی کاربردی مازندران تاکنون بیش از ۱۱۰ هزار نفر دانش آموخته داشته است که امروز در استان و بازار کسب و کار در حال خدمت هستند.

وی ادامه داد: مهارت ویژگی و مزیت مهم دانش آموخته علمی کاربردی است و دانش آموختگان علمی کاربردی چون صاحب مهارت هستند برای دولت هزینه کمی دارند و سربار نیستند.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی مازندران گفت: بر اساس آمارها برای ایجاد شغل برای یک نفر از دانش آموختگان دانشگاههای نظری اعتباری نزدیک به ۵۰۰ میلیون تومان مورد نیاز است اما این مبلغ برای دانش آموختگان نظام آموزشهای مهارتی حدود ۵۰ میلیون تومان است.

دکتر ناصر جعفری یکی از مزیت های دیگر نظام اموزش مهارتی را رعایت تناسب ساختار آموزشی در دانشگاه عنوان کرد و گفت: دانش آموختگان دانشگاه جامع علمی کاربردی بر اساس نیاز بازار و جامعه ادامه تحصیل می دهند.

وی افزود: بر اساس استانداردهای جهانی برای اینکه یک شغل بهره وری لازم را داشته باشد باید در کنار هر کارشناس، دو تکنسین مشغول به فعالیت باشند. بنابراین آموزش نیروهای مورد نیاز بخشهای مختلف نیز باید با توجه به این مساله انجام پذیرد اما متاسفانه در بسیاری از دانشگاههای نظری چنین استانداردی را رعایت نمی کنند.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی مازندران در ادامه اعلام کرد: در دانشگاه جامع علمی کاربردی تناسب ۷۰ درصد دوره های کاردانی و ۳۰ درصد دوره های کارشناسی کاملا رعایت می شود.

دکتر جعفری اضافه کرد: متاسفانه در کشور ما کمتر از ۴۰ درصد شاغلان در تخصص مربوط به خودشان اشتغال دارند و در بخش کشاورزی بیش از ۸۶ درصد شاغلان، تخصص مرتبط با کشاورزی ندارند.

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات میدانی که در دو سال اخیر انجام شده، اکثر دانش آموختگان علمی کاربردی قادر بودند برای خود و دیگران شغل ایجاد کنند.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی مازندران از تداوم اقدامات دانشگاه جامع علمی کاربردی برای تقویت بنیادهای آموزش مهارتی سخن گفت و افزود: برای تقویت و انطباق پذیری بیشتر آموزشها با کسب و کارها و مشاغل، بسیاری از سرفصل های دانشگاه بازبینی شده است و این امر همچنان در حال انجام است.

همچنین مولفه مهم دیگر در راستای افزایش کیفیت دوره های مهارتی، بازنگری و تحول در حوزه مدرسان بوده و در سال 97 با انجام فراخوان های متعدد، و فرآیند انتخاب مدرسان بر اساس نیاز آموزشهای مهارتی می توان گفت نظام مدرسان دانشگاه تا حد بسیار زیادی ساماندهی شده است.

دکتر ناصر جعفری توجه ویژه به زیرساخت ها، تجهیزات و امکانات کارگاهی و دروس عملی به ویژه دروس کاربینی و کارورزی را از جمله اقدامات دیگر دانشگاه جامع علمی کاربردی دانست و گفت: در کنار همه این اقدامات، راه حل اساسی برای حل مشکل آموزش عالی کشور نیاز سنجی، تناسب مقاطع و رشته ها و به زبان علمی آمایش آموزش عالی است.

وی خاطر نشان کرد: دانشگاه علمی کاربردی دانشگاهی نسل سوم و پیشگام است و رشته های این دانشگاه بر اساس نیاز سنجی توسعه می یابد و در واقع دانشگاه جامع علمی کاربردی قدمهای اصولی و عملی در راستای آمایش آموزش عالی و توسعه آموزشهای مهارتی برداشته است و انتظار می رود هم مجلس و هم دولت دانشگاه جامع علمی کاربردی و دانش آموختگان آن را بطور ویژه مورد حمایت قرار دهند چرا که آموزش مهارتی یکی از بهترین راه حل ها برای حل ابر مشکل بیکاری است.

دکتر جعفری در ادامه خبر از عقد تفاهم نامه ای با اداره کل امور بانوان استانداری مازندران داد و گفت: در قالب این تفاهم نامه برخی از مشاغل خانگی توسط دانشگاه علمی کاربردی مازندران به بانوان خانه دار و بانوان سرپرست خانوار آموزش داده می شود.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی مازندران در پایان گفت: بیش از ۱۲ مرکز نوآوری و ۲۵ دفتر کارآفرینی در استان مازندران ایجاد کرده ایم لذا از همه دانشجویان، دانش آموختگان و اساتید دعوت می کنیم تا ارتباط خود را با این دفاتر و مراکز تقویت کنند. مراکز هم دانش آموختگان ایده پرداز را جذب این مجموعه ها کنند تا از زیرساخت های ایجاد شده بنحو احسن و در جهت ایجاد کسب و کار و توسعه استان و کشورمان بهره برداری شود.

 

* با آموزش درست می توان بر مشکل بیکاری فائق آمد

دکتر قاسم احمدی لاشکی نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت و نایب رییس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی سخنران بعدی جشن دانش آموختگان سال ۹۷ دانشگاه علمی کاربردی مازندران بود.

وی با ابراز خرسندی از حضور در این مراسم گفت: خوشحالم که در جمع افرادی هستم که نه تنها کلاسهای تئوری را گذرانده اند بلکه کاربلد  و مهارت آموخته هستند و می توانند در جامعه عناصر تاثیر گذار باشند.

دکتر احمدی لاشکی با بیان اینکه امیدوارم خروجی های نظام آموزش عالی مهارتی بتواند بخشی از مشکلات کشور در حوزه اشتغال حل کند، گفت: ساختار آموزشی در کشور ما نادرست و بی برنامه است و نیاز به یک تحول بزرگ دارد .این تحول را هم دولت، و در راس آن وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و هم مجلس بخوبی احساس کرده است و خروجی آن برنامه ششم توسعه است که در آن شفاف اعلام شده، بخشی از ورودی های نظام آموزش عالی ما باید جذب نظام آموزش عالی مهارتی شوند تا صاحب مهارت شوند و نظارت بر این مساله هم امروز در دستور کار مجلس قرار دارد.

* تخصیص ۴ هزار میلیارد تومان برای نظام آموزش عالی مهارتی در لایحه بودجه 98

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر که در لایحه بودجه سال ۹۸ مبلغ ۴ هزار میلیارد برای بروز شدن تجهیزات و امکانات دانشگاههای فنی و حرفه ای و دانشگاه جامع علمی کاربردی اختصاص شده است، افزود: در جشن های زیادی شرکت کردم، اما خوشحالم که امروز در جمع شما هستم، چرا که شما به لباسی بر تن کرده اید، وجاهت داده اید.

وی ادامه داد: به آقای دکتر جعفری رئیس دانشگاه علمی کاربردی مازندران تبریک می گویم که با عملکرد خوبشان در طول یکسال اخیر ۱۲ مرکز نوآوری در سطح استان مازندران راه اندازی کردند، مراکزی که به حل مشکلات کشور کمک می کند.

نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که مراکز رشد و نوآوری شما نوید برنامه ها و نوآوری های جدید را می دهد و نوید فناوری که بدرد کشور می خورد، افزود:

همه ما باید تلاش کنیم کارهایمان بر مبنای مطالعه باشد و احساسمان بر عقل غالب نشود و بهبود وضعیت آموزش در کشور را سرلوحه فعالیت هایمان قرار دهیم.

دکتر احمدی لاشکی در ادامه بیان کرد: با پول پاشی شغل ایجاد نمی شود، بلکه با آموزش درست می توان بر مشکل بیکاری فائق آمد.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود: مجلس و دولت اکنون به این مطلب رسیده اند که دانشگاه فنی و حرفه ای و دانشگاه جامع علمی کاربردی باید مورد توجه بیشتر قرار بگیرند و جایگاه و وزن آنها ارتقا یابد تا با افکاربلند و دستان هنرمند دانش آموختگان نظام آموزش عالی مهارتی بخش بزرگی از مشکلات کشور را حل کنیم.

 

* تشکیل فراکسیونی در مجلس شورای اسلامی به نام فراکسیون مهارت

دکتر احمدرضا پیش بین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: وظیفه خودم می دانم از طرف دانشگاه جامع علمی کاربردی کسب افتخار و دانش آموختگی شما را شادباش بگویم و خداقوت ویژه ای به همکاران خودم در دانشگاه علمی کاربردی مازندران و مراکز علمی کاربردی استان که امروز ثمره تلاششان را مشاهده می کنند

وی با تشکر از حمایت های مجلس شورای اسلامی و دولت از تشکیل فراکسیونی در مجلس شورای اسلامی به نام فراکسیون مهارت خبر دارد و گفت: در نظر گرفتن ۴ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال ۹۸ نوید خوبی است که توسعه آموزشهای مهارتی را پیش رو داریم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی ادامه داد: دانشگاه جامع علمی کاربردی هم در دو سال گذشته به طور جدی برای افزایش کیفیت فعالیتهایی نظام مند را آغاز کرده و با قدرت آنها را ادامه خواهد داد.

دکتر پیش بین در ادامه خطاب به دانش آموختگان این دانشگاه گفت: به شما و خانواده های شما تبریک می گویم بخاطر مسیر خوبی انتخاب کردید، مسیر کسب مهارت مسیری رو به رشد است. همه تلاش ما و همه مسئولان در همه سطوح هم این است تا بستر را فراهم کنیم که از مهارت پنجه های کارآمد شما استفاده شود.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: کانون دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی مازندران تشکیل شده و از امروز پذیرای حضور شماست.

شایان ذکر است علی اصغر یوسف نژاد نماینده مردم ساری و میاندرود و عضو هیئت رئیسه مجلس، عبدالله رضیان نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی؛ صفرعلی اسماعیلی نماینده مردم نور و محمودآباد، قاسم احمدی لاشکی نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت و نایب رییس کمیسیون اموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و اسماعیل حسن زاده فرماندار بابلسر از دیگر مسئولان حاضر این مراسم بودند. 

#علمی_شو_کاربردی_شو

Instagram:@uast_ac_ir
Twitter:@uast_ac_ir
Soroush:@uast_ac_ir

کلید واژه ها: دانش آموختگاندانشگاه علمی کاربردی مازندرانجشن دانش آموختگان مازندراندکتر ناصر جعفریدانشگاه نسل سومدکتر احمدرضا پیش بیندکتر قاسم احمدی لاشکی


نظر شما :